Hayvanlarda deney yapılması
Blog Genel Yaşam

Hayvanlar Üzerinde Deney Yapılması: Save Ralph

Tavşan Save Ralph’i gördünüz mü? Ralph, hayvanlar üzerinde deney yapılmasından bahsetmektedir.  Filmin başında çoğu animasyonlarda ki gibi Ralph’ın da bizi eğlendireceğini düşündük. Fakat Ralph, kendi hayatından bahsettikçe hepimizin içinde üzüntü, korku, acıma, pişmanlık duygusu oluştu. Onun yaşadığı acıları dinledikçe acı çekmesinin asıl sebebinin yine bizim olduğumuzu  öğrendik. Çünkü Ralph’in acı çekmesinin sebebi, bizim kullandığımız kozmetik ve temizlik ürünlerinin üretilirken onların üzerinde denenmesinden kaynaklanmaktaydı.

Hayvanlar Üzerinde Deney Yapılması: Save Ralph

Filmin Konusu:

Bir belgesele konuk olan Ralph, gündelik hayatında insanlar için kozmetik ve temizlik ürünlerinin ilk hayvanlarda denendiğinden bahsetmektedir. Bu deneyler sonucu yaşadığı sağlık sorunlarını, çektiği acıları ve yine bu deneylerde çalıştığı için kaybettiği ailesini ve arkadaşlarını anlatmaktadır. 

Save Ralph

Kozmetik sektöründe üretim yapan birçok marka, ürünlerinin insan vücuduna verebileceği zararı tespit etmek için,  ürettikleri kimyasalları önce hayvanların üzerinde deney yaparak uygulamaktadır. Hayvanlar, birçok zararlı kimyasala maruz kaldıkları için ya ölür ya da uzun süre  dayanılmaz acılar çeker.

2014 yılına kadar Çin’de kozmetik ürünlerinin üretim sürecinde, hayvanlar üzerinde deney yapılması yasalar tarafından zorunluydu. Bu sebepten dolayı Çin’de  yılda 300 bin hayvanın kozmetik ürünler uğruna öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Şimdiki tahminlere göre ise dünyada her yıl 100 milyondan fazla hayvanın katledildiği düşünülmektedir.

Neden Hayvanlar Üzerinde Deney Yapılır?

Hayvanlar Üzerinde Deney Neden Yapılır?

Kozmetik ürünlerinin insanların cildine ve göz dokusuna zarar verip vermeyeceği ölçmek

Bilinci yerinde olan hayvanların gözlerine ya da derilerine kimyasallardan oluşan kozmetik ürünler damlatılmaktadır. Böylece acı çeken hayvanlar kaçmaya çalışırken boyun ve omurgalarını kırarak ölür. Ölmeyen hayvanlara ise hiçbir tedavi uygulanmaz böylece hayvanlar acı çekmeye devam eder.

Hayvanların, bir maddeye ne kadar süre maruz kaldıktan sonra öldüklerini test etmek

Hayvan ölene kadar, aynı maddeden tekrar tekrar tıraşlanmış cildine uygulanmaktadır. Bunun gibi deneylerin bazıları haftalarca sürmektedir.

Ürünlerin hamile kadın ve bebeklerde nasıl bir etki göstereceğini incelemek

Hayvanın karnından yavruları özellikle öldürülerek alınır, böylece ürünün insan fetüs’unu nasıl etkileyeceği ölçülmeye çalışılır.

Hayvanlar üzerinde deney yaparken eğer, kozmetik ürün yutulursa insan sağlığına zararının olup olmayacağı ölçmek

Aynı gün içinde hayvanın kendi ağırlığının yarısı kadar madde verilir, bu işlem haftalarca ve aylarca sürebilir. En sonunda hayvanın belli bir maddeden ne kadar tükettikten sonra öldüğü hesaplanmaktadır. Bu nedenle hayvanlara zorla beslenme testleri uygulanmaktadır.

Hayvanlar Üzerinde Deney

Hayvanlar yapılan deneyler boyunca dar ve karanlık kafeslerde aç bir şekilde barındırılır. Bu nedenle hayvanlar ağır bir şekilde psikolojik ve fiziksel travma alır. Veriler, hayvanların yarısının 2 ya da 3 hafta sonra yaşamını yitirdiğini göstermektedir. Yapılan deneyler sonucu körlük, deride ağır parçalanma, ağır hasar gibi zarar alan hayvanlar iyileşmezlerse öldürülür. İyileşmeyi başaranlar yeniden deneylerde kullanılır.

Firmaların hayvanlar üzerinde deney yapmaya devam etmesinin sebebi maliyetin düşük olmasından dolayıdır. Ancak teknolojinin gelişmesiyle beraber üretimde bilgisayar sistemi ve yapay hücre gibi yöntemleri kullanan firmalar da artmıştır. Bizde hayvanlar üzerinde deney yapan kozmetik ve temizlik markalarını almayarak, onları bu işkenceden kurtarabiliriz.. Hiçbir maddi değer, bir canın değerinden daha fazla değildir!

Peki, Bu Ürünleri Nasıl Fark Edebilirsiniz?

Hayvanlara yapılan işkenceleri durdurmak için birçok hayvansever yürüyüş, protesto ve imza kampanyası yapmaktadır. Bu eylemler sonucu birçok firma cruelty-free olarak da bilinen ürünler üretmeye başlamıştır. Yani hayvanların üzerinde deney yapılmadığını gösteren vegan etiketli ürünlere ağırlık vermişlerdir. Firmalar bu konu hakkında duyarlılığını artırmaya devam etmektedir.

Hayvan deneysiz markalardaki simgeler

Siz de alacağınız kozmetik ve temizlik ürünlerinin ambalajlarını kontrol ederek bir çok hayvanın hayatını kurtarabilirsiniz. Sadece ambalajda yandaki simgelerden herhangi birisini görmeniz yeterli. Markanın hayvanlar üzerinde deney yapmadığını gösterir.


İkinci bir yöntem olarak, hangi ürünlerde hayvanlar üzerinde deney yapılmadığını gösteren uygulamaları indirebilirsiniz. Google Play Store kullanıcıları “Deneysiz” adlı programı indirmek için tıklayın. iOS kullanıcıları da  “Bunny Free” adlı uygulamasını indirmek için tıklayın.

Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Bazı Markalar

Unutmayın! Alacağınız markanın ürününde bu simgelerden birinin olması diğer ürünlerinde de olduğunu ifade etmemektedir. Bu yüzden alırken bütün ürünleri incelemeniz daha doğru olur. Ancak hayvanlar üzerinde deney yapmayan belirli markalar da var.

Kozmetik ve Cilt bakımıDeodorant ve ParfümSaç BakımıTemizlik
The Balm, Golden Rose, Rival De Loop, H&M, Wetnwild, Essence, Nyx, Note, Urban Decay, Sleek, The Body Shop, Catrice, Laura Mercier, Smashbox, Essence, Pastel, Golden Rose, Nyx, Alterra, H&M, Procsin, Catrice, Smashbox Cosmetics, Burt’s Bees, İsana, Bee Beauty, Otacı, Eyüp Sabri Tuncer, Cyrene, Dermalogica, Cyrstal, Soft&Gentle, D&P, Siveno, L’erbolarioAvalon, Aveda, Tresan, Urban Care, İnecto, The Body Shop, Cyrsstal Deo, Batiste, İsana, Eyüp Sabri Tuncer, OtacıFrosch, Green, Clean, Mintax, Turmepa, Friendly Organic, Seventh Generatio
Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Bazı Markalar

Bu içerikte görselleri filmden almayı tercih ettim. Çünkü gerçek deney hayvanlarının görselleri fazlasıyla hassasiyet içeriyordu. Eğer bu film yada içerik farkındalık oluşturmaya yetmiyorsa Google’dan ve Youtube’dan gerçek görüntüleri araştırabilirsiniz. Lütfen çevrenizle de bu gerçeği paylaşın. Hiçbir canlıya zarar vermeden ihtiyaçlarımızı karşılamanın imkanı varken  bu imkanı değerlendirmek zorundayız.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz.:)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir