Kişisel Gelişim Yolculuğu
Blog Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nedir? 15 Maddede Kazandırdıkları?

Evrendeki her şeyde değişim hiç durmadan devam etmektedir. Tabii bu değişime bizde dahiliz. Bizde bazı durumlarda mecburi değişirken bazı durumlarda da tercihlerimize göre değişmekteyiz. Bu tercihlerle ise hayatımıza yön veririz. Bizi yaptığımız tercihlere götüren şey nedir dersiniz? Tabi ki kişiliğimiz.. Tercihlerimiz de kişiliğimize göre oluşmaktadır. Kişiliğimiz ne kadar güçlü olursa yaptığımız tercihlerle beraber hayal ettiğimiz geleceğe yön vermemiz de o kadar kolay olur. Kendimizde eksik gördüğümüz psikolojik, sosyolojik ve ekonomik sorunları yine bizim aşabilmemiz için kişisel gelişim yöntemleriyle kendimizi güçlendirmeliyiz. Zamanla eksikliklerimizi fark edip güçlendirmek için verdiğimiz çabanın ve karşısında kazandığımız değerlerin bütününe kişisel gelişim denir.

Kişisel gelişim nedir? Neler Kazandırır?

Kişisel gelişim, bireyin kendisini tanımasıyla başlar. Hayattan neler istediğini, hangi yönlerini eksik gördüğünü ve kendisinde neleri değiştirmek istediğini fark ettikten sonra bunları değiştirmek için yaptığı yolculuktur. Peki bu yolculuğun sonunda bireyde ne gibi değişiklikler olur?

En büyük ve kaɾlı yatıɾım, kendine yapılan yatıɾımdıɾ.

David J. Schwartz

Kişisel Gelişim Size Neler Kazandırır?

 • Kendinizi tanırsınız, hayatınızda gerçekten ne istediğinizi fark edersiniz.
 • Motivasyonunuzu arttırarak kendinize daha çok güvenirsiniz.
 • Hedefleriniz için neler yapmanız gerektiğinizi bilirsiniz, böylece hedeflerinizi daha çabuk elde edersiniz.
 • Kişisel gelişim, özgüveninizi geliştirir böylece daha başarılı olursunuz.
 • Hayata pozitif bakmaya başlarsınız.
 • Zorlukların altından daha rahat kalkarsınız.
 • Sorumluluklarınız size yük olarak gelmez, severek yapmaya başlarsınız.
 • Zamanınızı daha iyi kullanmayı öğrenirsiniz, yapmanız gereken işleri de zamanında yetiştirirsiniz.
 • Sizin mutluluğunuzla birlikte aynı zamanda sevdikleriniz de mutlu olur.
 • İkili ilişkilerinizi düzelterek daha güvenilir, saygılı, mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşarsınız.
 • İş ve sosyal çevrenizle ilişkileriniz daha çok güçlenir.
 • Çözüm odaklı bir birey olursunuz.
 • Zorluklar karşısında güçlü durursunuz.
 • Meditasyonla, yogayla ya da diğer spor dallarıyla ilgilenerek; sağlıklı bir bedene sahip olursunuz. Böylece zinde bir yaşam elde edersiniz.
 • Kişisel gelişimle beraber maddiyatınızı daha verimli kullanırsınız, böylece daha iyi imkanlar içinde yaşarsınız.

Kişisel Gelişim Yolculuğu Nasıl İlerler?

Kişisel Gelişim Yolculuğu

İçinizdeki Sizi Tanıyın

Kişisel gelişim kendinizi tanıyarak başlar. Kendinize sorular sorun; neleri sevdiğinizi, nelerden hoşlanmadığınızı, sizi mutlu ve mutsuz eden şeyleri, aslında ne yapmak istediğinizi kendinize sorun. Bu sorduğunuz sorular sonucunda verdiğiniz cevaplara göre şu an hangi noktada olduğunuzu görün. Ardından kendinizde geliştirmek istedikleriniz için bir gelişim süreci belirleyin. Kendinizde neler değiştirmek istediğinizi, kendinize yeni neler katmak istediğinizi yazın. Bu değişimler için neler yapabileceğinizi araştırınız.  Sonra bunları programlayın ve istikrarınızı bozmadan devam edin.

Doğan Cüceloğlu’nun Kendimizi daha iyi nasıl tanıyabiliriz? adlı videosunu izlemenizi tavsiye ederim..

Bedeninize Değer Verin

Kişisel gelişim sadece ruhsal bir gelişim değildir. Bedeninize verdiğiniz değerle beraber ruhunuzda gelişir. Sağlıklı beslenin ve spor yapın. Bunların hepsini birden yüklenin demiyorum ama azar azar da olsa egzersiz hareketleri yaparak, sağlıklı besinler yiyerek ve zararlı yiyecekleri azaltarak başlayın. Zaten kendinizdeki gelişimi gördükçe buna devam etmek isteyeceksiniz.

Duygularınızı Hissedin ve Onları Yargılamayın

Duygularınızla yüzleşin, onları görmezden gelmeyin. Onlar sizi siz yapan hislerdir. Onları bastırmayı çalışmak yerine yönetmeyi öğrenin. Eğer kendiniz için doğru olduğuna inandığınız şeyler varsa, onları sadece başkaları istiyor diye bastırmayın. Ancak kendiniz de yanlış olduğuna inanıyorsanız bunu kişisel gelişim süreciyle değiştirmeye çalışın.

İstedikleriniz Elde Etmek İçin Adım Atın

Hiçbir şey durup dururken size gelmez, önce isteyin sonra onlar için adımlar atın. Bir şeyleri yapmak için hazır olmayı da beklemeyin; çünkü hiçbir zaman tam anlamıyla hazır olmayacaksınız. Her zaman bir bahane bulunur ama adım atmaya başlarsanız o bahaneleri de attığınız adımlarla daha kolay çözdüğünüzü göreceksiniz.

Mesela ben, her zaman hazır olmayı beklediğim için kendimi geliştirecek şeylerden hep geri durdum. Sonra baktım ki gerçekten hazır olmak diye bir durum yokmuş. Eksiklerim ve bahanelerim de hiç bitmiyordu. Ne zaman korkmadan olayın içine atladım işte o zaman kendimi daha güçlü hissettim. Zamanla dikkat ettim ki eksik gördüğüm noktaları da daha çabuk öğreniyordum. Böylece daha çok kendim için bir şeyler yapmaya başlamış oldum.

Kişisel Gelişim Sürecinizi Yazın

Kişisel gelişim sürecinde, hedeflerinize ulaşmak için yaptığınız eylemleri yazın ki kendiniz için yaptığınız şeyleri görmek sizi güçlü hissettirsin. Böylece hem yeni eylemler hem de var olanı devam ettirmek için motivasyonunuz artacaktır. Hatta bunu günlük yapmanız gereken işlerde de kullanın. İlk önce onları liste yapın ardından yaptıkça üstünü çizin. Bu gününüzün daha verimli geçtiğinin somut bir göstergesidir.


Sonuç Olarak..

Kişisel gelişim, her yaştaki birey için aslında çok önemlidir. Hayata geç kaldığınızı düşünmek aslında yanlıştır. Sizi mutlu edecek durumların ne zaman sizi bulacağını bilemezsiniz.. Bu yüzden çabalamaktan hiç vazgeçmeyin! Denemekten korkmayın! Her zaman yeni şeyler deneyin! Blog Yazarlığı Yapmaya Nasıl Karar Verdim? adlı yazımda kendi korkularımdan bahsettim. Ancak fark ettim ki korkarak vazgeçtiğim her şeyde aslında ben kaybeden oluyordum. Artık kaybetmek yok! Umarım size de faydam olur..

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız? 🙂

Bu kişisel gelişim yolculuğunda beraber yol almak dileğiyle..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir