Blog Kişisel Gelişim Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Nedir? Engelleyen 5 Unsur Nelerdir?

Zaman sizce de çok hızlı geçiyor mu? Yapmanız gereken işleri yetiştiremediğinizi düşünüyor musunuz? Zaman aslında hepimiz için 24 saattir. Ancak; mesleğimiz, hobilerimiz, sorumluluklarımız, ilgi alanlarımız, günlük yapılan rutin işler derken bu sürenin verimliliği herkes için değişmektedir. Böylece yapılan işlerde zaman yönetimi her birey için önemlidir.

Zaman Yönetimi Nedir? Engelleyen 5 Unsur Nelerdir?
Zaman Yönetimi Nedir? Engelleyen 5 Unsur Nelerdir?

Mesela, bazı bireyler hedeflerine ulaşırken aynı zamanda sorumluluklarına, sosyal ilişkilerine, kişisel zevklerine de zaman ayırabilmektedir. Bu bireyler zaman yönetimini başarılı bir şekilde sağlayanlardır. Fakat bazı bireyler de zamanın nasıl geçtiğini bilemezler. Onlar, geriye dönüp baktıklarında koca bir boşluk olduğunu fark ederler. O boşluklarda aslında sorumluluklarını yapmadıklarının, gelişim sağlamaları gerektiği alanlarda çalışmadıklarının, hatırda kalacak güzel anılar bırakmadıklarının, hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirememiş olmanın yanı sıra ilerleme bile kaydedemediklerinin farkına varırlar. Ancak hiçbir şey için geç olmadığı gibi bu durumu düzeltmek için de geç değildir. Eğer siz de bu bireyler arasındaysanız “zaman yönetimi” ile bu durumu düzeltebilirsiniz.

Basit bir insan zamanını nasıl öldüreceğini, değerli bir insanda nasıl kazanacağını düşünür.

Arthur Schopenhauer

Zaman Yönetimi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hayallerimizi, hedeflerimizi, sorumluluklarımızı, başarılarımızı, hobilerimizi, sosyal ilişkilerimizi gerçekleştirebilmek için zamanı daha verimli ve doğru bir şekilde kullanmaktır. Böylece zaman yönetimi; kaygı sürecimizi azaltır, kendimize daha fazla alan açmamızı sağlar, iş hayatımızda daha çok fırsat imkanı yaratır, hedeflerimize ulaşmamızı kolaylaştır, çevremizle olan ilişkilerimizi güçlendirir, dolu dolu bir hayat yaşamamızı sağlar. Peki, zaman yönetimini uygulamayı çalıştığınız da sizi zorlayan unsurlar nelerdir?

Zaman Yönetimini Engelleyen Unsurlar Nelerdir?

Zaman Yönetimini Engelleyen Unsurlar Nelerdir?
Zaman Yönetimini Engelleyen Unsurlar Nelerdir?

 Mükemmeliyetçi Kişilik

Mükemmeliyetçi bir bireyseniz yaptığınız işlerde hata, kusur, aksilik, engel gibi durumlarla karşılaşmak istemezsiniz. Sizin için her şey harika ve kusursuz olmalıdır. Böyle düşündüğünüzden dolayı da karşılaşılan en küçük problemde bile sinirlenme, motivasyon düşmesi, kabullenememe, umutsuzluk gibi duygulara kapılırsınız. Yaşanılan olumsuz duruma takılı kaldığınız için başarılı olduğunuz kısımları bile göremezsiniz. Bu durum; yerinizde saymanıza ya da gerilemenize sebep olur.

Zaman yönetimi yaparken daha esnek ve gerçekçi olmanız gerekir. Yani ulaşılması mümkün olmayan bir planlamanın sonucu yine umutsuzluğa kapılmaya sebep olur. Beklenmedik aksilikler karşısında da çözüm odaklı olmanız gerekir, daha olgun bir şekilde düşünmeli ve moral bozmadan ilerlemeye devam etmelisiniz. Ancak hedeflerinizi parçalar halinde gerçekçi bir şekilde yaparsanız kendinize olan inancınız ve güveniniz de artar.

Erteleme Alışkanlığı

Yapılması gereken işleri “ertelemek” hayallerinize ulaşmanızı engelleyen en büyük unsurlardan biridir. Aslında neyi, nasıl yapmanız gerektiğini bilirsiniz, farkındasınızdır fakat; harekete geçemezsiniz. Harekete geçemediğiniz sürece yapılması gereken işler birikir, biriken işleri halletme süreciniz uzar. İşlerinizi vaktinde yapmadığınız için daha çok olumsuz durumlarla karşılaşırsınız. Böyle bir durumdaysa psikolojik bir baskı sürecine girersiniz. Olumsuz düşünceler, kaygı, stres, umutsuzluk gibi duygular yaşamaya başlayarak kendinizi daha kötü bir duruma çekersiniz. Peki, zaman yönetimi yaparken erteleme alışkanlığınızı aşmak için ne yapmalısınız?

Erteleme alışkanlığını aşmak için; 

  1. Yapacağınız işi parçalara bölün.
  2. Zor olandan başlayın ve eğlenceli hale getirin.
  3. Dikkatinizi dağıtacak tüm unsurları ortadan kaldırın. (En çok dikkat dağıtan unsurun telefon olduğunu da unutmayalım.)

Sonuçları; 

  1. İşiniz artık gözünüzde büyütmeyeceksiniz çünkü nereden, nasıl başlamanız gerektiğini biliyorsunuz.
  2. Gözünüzde asıl büyüttüğünüz kısmı en başında halletmeyi seçerek işinizi fazlasıyla kolaylaştırma yoluna gittiniz. Böylece geri kalan kısımları halletmek sizin için daha kolay bir hale dönecek.
  3. İşinizi bölebilecek tüm unsurları da ortadan kaldırdığınıza göre artık o işi bitirmenizi engelleyecek hiçbir unsur kalmadı.

Unutmayın ki; sizi asıl engelleyen şey başlayamamaktır. Bu üç maddeyi uygulayın ve kendinize de ilk parça bitene kadar o işin başından kalkmayacağınıza dair söz verin. İlk parçayı bitirdikten sonra işin zor olan kısmını bitirdiğiniz için motivasyonunuz ve kendinize olan güveniniz artacak. Böylelikle geriye kalan bölümleri de daha hızlı ve zevkle bitireceksiniz. Aynı zamanda bu teknik zaman yönetimini kontrol altına almanızı sağlar, her zaman kullanabilirsiniz.

Fazla Özgüven

Kendinize güvenmek; kişisel gelişim, motivasyon ve başarı için çok değerlidir. Ancak her şeyin aşırısı size zarar verir. Kendine aşırı güvenen bireyler; yapacakları işleri kolay ve basit görürler. Not almak, konu üzerine çalışmak, hazırlık yapmak gibi etkinliklerde bulunmazlar çünkü son dakikada bile halledebileceklerini düşünürler. Fakat o an geldiğinde ya da iş işten geçtikten sonra o kadar kolay olmadığı fark ederler ama artık her şey için çok geçtir. 

Kendinize olması gerekenden fazla güvenirseniz; sorumluluklarınızı zamanında yapmayı, kendinize uyacak bir düzen oluşturmayı, sağlam ve ayrıntılı plan yapmayı, doğruyu ve yanlışı tarafsız bir şekilde tartışmayı, çevrenizin iyi niyetle verdiği tavsiyeleri dinlemeyi öğrenmelisiniz. Böylece zaman yönetimini engelleyen unsuru aşarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Kendine Güvensizlik

Kendine güvenmeyen bireyler hata yapmaya daha açık olur. Her yaptıkları işte kafalarında bir soru işareti vardır. Yapamayacaklarını veya başaramayacaklarını düşünürler. Bu düşüncelerden dolayı  da yeni adımlar atmak istemezler. Hayatlarında hep aynı yerde sayarlar veya gerilerler. Kendine karşı güvensizlik yaşayan bireyler için zaman yönetiminin bile bir anlamı yoktur. Çünkü zamanı değerlendirmeye, çabalamaya, öğrenmeye bile inançları olmayan bireylerdir.

Dikkat ederseniz, kendine güvenen bireyler istediğini yapar ve alır. Çünkü yapacaklarına daha yolun başında inanmışlardır. Bu durum onlara rahatlık ve güç verir. Kendilerine güvendikleri için kaygı durumu yaşamazlar, yaşasalar bile kontrol etmeyi bilirler ve kaygının onları yenmesine, başarısızlığa sürüklemesine izin vermezler. Kendilerine olan inançlarıyla beraber ulaşmak istedikleri tüm hedefleri elde edebilmek için zaman yönetimi kullanarak, verimlerini daha da çok artırırlar.

Sizde kendinize güvenemiyorsanız ve sürekli yapacağınız işlerde kaygı durumu yaşıyorsanız; önceden yapamam dediğiniz ama başardığınız şeyleri hatırlayın. Gerçekten oturup düşünürseniz birçok insanın yapamadığı ama sizin yapabildiğiniz şeyler olduğunu göreceksiniz. Bunların çok büyük başarılar olmasına gerek yok, günlük rutin işler bile olabilir. Bunları yaparken kendinizi sakın diğer insanlarla kıyaslamayın. Unutmayın! Hayatta herkes kendi zamanında yaşar.

“Hayır” Diyememek

Bazen iyi  niyetimizden dolayı çevremizi kırmak istemeyiz. Kırmak istemediğimiz durumlarda da “hayır” diyemeyiz ve ne isterlerse kabul etmeye başlarız. Kendi kendimize “bu sefer de işini halledeyim, istediğini yerine getireyim ama bu sefer gerçekten son.” gibi cümleler kurarak o anı geçiştirip aslında kendimize vermemiz gereken değeri ihmal ederiz. Çevremize yardımcı olmak tabii ki güzel bir şeydir. Gerçekten ihtiyaçları olanların yanında olmamız gerekir. Yani tamamen kendinizi çekin, her şeye hayır deyin, bencil olun demiyorum. Fakat bazı işler vardır ki sizden bir şey yapmanızı isteyen birey bile o işi yapabilir ya da iş çok kolaydır ve sizden başka halledebilecek bireyler de vardır. Böyle durumlarda kimseyi kırmadan kibarca “hayır” deyin. Çünkü hayatınızda önceliği kendinize vermeniz gerekmektedir.

Sizin de yapmanız gereken işleriniz, sorumluluklarınız, hedefleriniz var ve hayallerinize giden yolculuğu ancak bunları yaptıktan sonra tamamlayabilirsiniz. Eğer siz işlerinizi yapmazsanız sizin planlarınızın, programlarınızın, hayallerinizin, sorumluluklarınızın düzeni kayar ve bozulur. Karşınızdaki bireyin isteği ya da istekleri, sizin önceliklerinizden önemli değilse “hayır” deyin. Böylece zaman yönetimini kendiniz için verimli bir hale getirin.

Zaman yönetimi de kişisel gelişim sürecinin bir parçasıdır. Kişisel gelişimle ilgili daha fazla bilgi için Kişisel Gelişim Nedir? 15 Maddede Kazandırdıkları? adlı içeriği göz atabilirsiniz:)

Zaman Yönetiminin Önemini Belirten Sözler

  • Zamanın yetmediğini düşünenler, zamanını kötü kullanıyor demektir.
  • Mutluluk başarıya, başarı ise zamanı değerlendirmeye bağlıdır.
  • Zamanımızı doğru kullandığımız sürece yeterli zamanımız vardır.
  • Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız? 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir